Makine Mühendisliği
Formu doldur

Rehberimiz size yardım etsin!

Makine Mühendisliği programı, her türlü makine, mekanik sistemlerin ve enerji dönüşüm sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretiminin planlanması ve bakım konularında eğitim ve araştırma yapan, çok geniş kapsamlı bir mühendislik dalıdır.

21.yy’a kadar olan zaman dilimde; uçaktan başka insan yapımı hiçbir makine, dünyayı insanlar için erişilebilir bir hale getirmemiştir. Uçakların bir mühendislik eseri olduğu açıkken, bu süreçte en önemli görev makine mühendislerine düşmektedir. Bu alanda yetişen mühendislerin süreçteki en önemli görevi motorların tasarımıdır. Uçaklarda ilk tasarlanan motorlardan bu yana, her türlü kalite ve performans önemli şekilde gelişmiştir.

Makine mühendislerinin havacılığa olan katkıları yalnızca motor tasarımlarıyla sınırlı kalmayıp, günümüzde artarak gelişen modern uçakların tasarımı, malzeme seçimi ve yapım-inşa, tekniklerinin tümünü kapsamaktadır.

Hava taşıtı yapımındaki gelişmeler daha uzun ve hızlı uçuşlara kapı araladıkça, bu taşıtların her bir sistemi çok daha kompleks hale gelmiş ve bu gelişmelerdeki en önemli rollerden biri yine makine mühendislerine ait olmuştur. Büyük hava taşıtları; sahip oldukları büyük kontrol yüzeyleri nedeniyle insan yeteneğinin de önüne geçecek kuvvetlere sahip olmalıdır ki, mükemmele yakın güvenirliği ile çalışabilsin. Bu taşıtlar; kapaklar, kaburgalar, hız kesici kanatlar, kanatçıklar, asansörler, dümen ve flap gibi elemanların tümü, hassas konumlandırma ve kumanda sistemlerine sahip olmalıdırlar. Bunun yanında kapanabilir iniş takımları, fail-safe uzatma/geri çekme mekanizmaları, güvenilir, yüksek performanslı fren ve süspansiyon sistemleriyle donatılmalıdır. Tüm bunlara ek olarak, ısıtma ve havalandırma sistemleri değişken dış hava koşullarından bağımsız içeride normal bir sıcaklık sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır. Tüm bu yapım süreci, en ince ayrıntısına kadar makine mühendisleri tarafından şekillendirilir.

Fakültemizin Makine Mühendisliği bölümünde, diğer makine konularının yanında havacılık konusuyla ilgili dallara da ağırlık verilecektir. Öğrencilerimize matematik, fen ve mühendislik bilgilerini, makine mühendisliği problemlerine uygulama becerisi kazandırmak, bir makine veya makine elemanının üretilmesi için çizim, tasarım ve analiz yapabilme yetisi kazandırmak üzere verilmektedir.  Makine Mühendisliği problemlerini belirleme, tanımlama, modelleme, çözümleme ve çözme becerisi ile gerektiğinde deney tasarlayıp yürütebilme ve sonuçlarını analiz edip yorumlayarak sunma becerisi kazandırmak amaçlarımız arasındadır. En önemli amacımız da analitik düşünen mühendisler yetiştirmektir.

Detaylar

Kontenjanlar

Makine Mühendisliği (İngilizce) Burslu Makine Mühendisliği (İngilizce) %50 İndirimli
6 29

Ücretler

Makine Mühendisliği (İngilizce) Burslu Makine Mühendisliği (İngilizce) %50 İndirimli
Burslu 82.500

Videolar / Görseller

İsim Soyisim Görevi Video
Prof. Dr. Hasan ERBAY Rektör İzle
Prof. Dr. İlknur TUNÇ Öğretim Üyesi İzle
Dr. Öğr. Üyesi Erol GÜLTEKİN Öğretim Üyesi İzle
Hangi Beyne Hangi Meslek Olur? İzle
3.942 Öğrenci
11.594 Mezun Öğrenci
16 Bölüm
149 Akademik Kadro

Parlak ve başarılı bir kariyer için…

Doğru tercih ile kariyerinizde bir adım öne geçin…

Çevrimiçi Başvuru
BAŞVUR